Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka
Szkoły ponadpodstawowe i podstawowe prowadzone przez Powiat Ząbkowicki w roku szkolnym 2022/2023, przystąpiły do ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka. OrganizatoremV Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka jest Studenckie Koło Naukowe ONKOMA przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Państwowym Instytucie Badawczym działając we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Głównym celem działań jest zwiększenie świadomości społecznej na temat czerniaka – czynników ryzyka oraz metod skutecznej profilaktyki.
Czerniak to nowotwór złośliwy skóry. Może pojawić się na skórze, ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej. Charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz możliwością tworzenia przerzutów, które są trudne w leczeniu. Tymczasem, usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, pozwala na wyleczenie ponad 80% chorych. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie tego nowotworu.
Poprzez świadomą profilaktykę, znajomość objawów, wiedzę o diagnostyce i leczeniu czerniaka, można doprowadzić do zahamowania wzrastającej z roku na rok częstości zachorowań na czerniaka. Czerniak może pojawić się w każdym wieku. Wcześnie wykryty jest uleczalny w niemal stu procentach. Dlatego tak ważna jest profilaktyka czerniaka i prawidłowe rozpoznanie objawów choroby.
Dzięki temu programowi, każdy uczeń klasy VII i VIII szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych poznali złote zasady profilaktyki czerniaka, zdobyli umiejętności przeprowadzenia samobadania skóry, czy też różnicowania zmian podejrzanych o charakterze nowotworowym ze zwykłymi znamionami na podstawie zasady ABCDE („czerniakowe abecadło”). Warto również podkreślić, iż dzięki zdobytej wiedzy nastolatkowie mogą stać się ambasadorami akcji w swoich lokalnych środowiskach, zachęcając rodzinę i znajomych do podjęcia tych niezwykle prostych acz skutecznych działań profilaktycznych.
Program realizowały poniższe typy szkół wchodzące w skład zespołów:
- Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śląskich (technikum, szkoła branżowa I stopnia).
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Hipolita Cegielskiego w Ziębicach (liceum ogólnokształcące, technikum, szkoła branżowa I stopnia).
- Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich.
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Ząbkowicach Śląskich (szkoła podstawowa, branżowa szkoła I stopnia).
Program realizowało 37 nauczycieli, zrealizowanych zostało 76 godzin zajęć lekcyjnych, w których udział wzięło 1600 uczniów.