Promocja Czystego Powietrza!
Głównym zadaniem promocji akcji „Czystego Powietrza” jest podniesienie świadomości społecznej na wszystkich poziomach – indywidualnym, społecznym, korporacyjnym i rządowym – że czyste powietrze jest ważne dla zdrowia, produktywności, gospodarki i środowiska. Ważne jest także wykazanie ścisłego związku między jakością powietrza, a innymi wyzwaniami środowiskowymi i rozwojowymi, takimi jak, przede wszystkim, zmiana klimatu i globalne cele zrównoważonego rozwoju. A to wszystko po to, by poprzez dzielenie się wiedzą, innowacjami i najlepszymi praktykami stworzyć strategiczny sojusz, aby nabrać rozpędu dla skoordynowanych krajowych, regionalnych i międzynarodowych działań związanych
z poprawą jakości powietrza.
Warto zatrzymać się choć na chwilę i zastanowić, co jeszcze mogę zrobić, pamiętając, że nie jest jeszcze za późno na przemyślane działania. Raport Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pokazał, że m.in. dzięki lokalnym, regionalnym i krajowym działaniom w 2023 r. jakość powietrza w Polsce, w stosunku do wszystkich rodzajów zanieczyszczeń, znacznie się poprawiła. Znajduje to odzwierciedlenie, w zdecydowanie mniejszej ilości komunikatów, przychodzących z Centrów Zarządzania Kryzysowego, do jednostek samorządu terytorialnego.
Pamiętajmy, ze każdy z nas może mieć wpływ na poprawę jakości powietrza, poprzez korzystanie ze specjalnie przygotowanych programów:
- „Czyste Powietrze”, który potrwa do 2029 r. Program skupia się na poprawie efektywności energetycznej budynków – dotowanie instalacji fotowoltaicznych, termomodernizacji budynku, dofinansowaniu podlega również audyt energetyczny, ocieplenie ścian, stropu, podłogi, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, bram garażowych, wymiana starego pieca – kotła na paliwo stałe (węgiel, drewno) – na nowoczesne źródło ciepła, instalacja CO (centralne ogrzewanie) i cwu, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oraz mikroinstalacje fotowoltaiczne,
- ,,Mój Prąd’’, który ma na celu popularyzację i wspieranie inwestycji osób fizycznych w instalacje fotowoltaiczne. Uczestnicy tego programu mogą otrzymać wsparcie finansowe w formie dotacji na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych, inwertera oraz innych elementów związanych z instalacją fotowoltaiczną. Beneficjenci będą mogli otrzymać bezzwrotną dotację nawet w wysokości do 58 000 zł. Wsparciem jest objęty nie tylko zakup mikroinstalacji PV, ale również magazynów energii i ciepła oraz kolektorów słonecznych i pomp ciepła.
Spaliny samochodów, to drugie największe źródło zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Możemy jednak wybrać ekologiczny środek transportu i dać przykład innym. By wpłynąć na lepszą jakość powietrza i na swoje zdrowie, dobrym pomysłem będzie, jeśli przesiądziemy się do publicznego transportu drogowego, a letnią porą skorzystamy z jednośladów, takich jak rowery, czy hulajnogi!
Każdy z nas może wpłynąć na lepszą jakość powietrza w regionie, a tym samym – swojego życia – stając się beneficjentem tych działań. Niech każdy dzień stanie się Dniem Czystego Powietrza i będzie doskonałą okazją do tego, by sprawdzić, jak to zrobić i jak zadbać o środowisko i o swoje zdrowie!