7 września Międzynarodowym Dniem Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba
Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce i na Świecie. Każdy z nas pragnie dobrego samopoczucia, a powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie. W 2022 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 7 września Międzynarodowym Dniem Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba. Głównym zadaniem „Międzynarodowego Dnia Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba” jest podniesienie świadomości społecznej na wszystkich poziomach – indywidualnym, społecznym, korporacyjnym i rządowym. Czyste powietrze jest ważne dla zdrowia, produktywności, gospodarki i środowiska. Ważne jest także wykazanie ścisłego związku między jakością powietrza, a innymi wyzwaniami środowiskowymi i rozwojowymi, takimi jak, przede wszystkim, zmiana klimatu i globalne cele zrównoważonego rozwoju. A to wszystko po to, by poprzez dzielenie się wiedzą, innowacjami i najlepszymi praktykami stworzyć strategiczny sojusz, aby nabrać rozpędu dla skoordynowanych krajowych, regionalnych i międzynarodowych działań związanych z poprawą jakości powietrza.
Obecnie na świecie aż dziewięć na dziesięć osób oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Ta sytuacja przyczynia się do około 7 milionów przedwczesnych zgonów każdego roku, w tym 600.000 dzieci. Jeśli nie podejmiemy zdecydowanych działań, liczba ta może się podwoić do 2050r. Polski obywatel z powodu zanieczyszczeń powietrza traci średnio około 9 miesięcy życia. Największy udział w zanieczyszczeniach powietrza ma: niska emisja, czyli spaliny samochodowe, dym z kominów pieców centralnego ogrzewania w domach jedno i wielorodzinnych. Piece te są przestarzałe i nieefektywne. Na dodatek, nie pomaga obecna sytuacja geopolityczna na świecie i w Polsce. Wzrost cen na podstawowe artykuły niezbędne do życia może zmusić ludzi do szukania oszczędności w używanych do ogrzewania surowcach i spalania słabej jakości węgla, mułu i odpadów, które powinny trafić do recyklingu, a nie do domowego pieca! Pomimo występujących utrudnień starajmy się nie dopuścić do takich sytuacji.
W ciągu kilku ostatnich lat, dzięki wdrażanym programom, wiele podmiotów miało możliwość wymiany źródeł energii na bardziej ekologiczne, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza. Pamiętajmy, że inwestycja w ekologiczne źródła energii jest inwestycją w przyszłość, która ma wpływ na życie nie tylko nasze ale przede następnych pokoleń. To od nas samych zależy, jaki stan przyrody i środowiska zastaniemy w przyszłości.